Przewodnik polskich skansenów

Polska jest przebogata we wszelkiego rodzaju skanseny, rozmieszczone właściwie w każdym zakątku kraju. Jeśli kogoś interesuje poznawanie tego typu miejsc i chciałby wszelkie opisy znaleźć w jednej wybranej publikacji – koniecznie powinien skorzystać z propozycji na przewodnik turystyczny po Polsce, pokazujący właśnie najpopularniejsze i najbardziej malownicze skanseny. Znajdziemy ich kilka na Kaszubach, a także w okolicach Małopolski, niektóre mieszczą się też na Mazurach oraz Sandomierzu – w każdym razie jest w czym wybierać. Przewodniki pokazujące piękno naszych krajowych skansenów pozwalają na nowo rozkochać się w tradycji. Wybierając się do danego skansenu, zawsze warto zabrać ze sobą określony przewodnik, zawierający wszystkie niezbędne opisy oraz fotografie. Dzięki temu jasno wiemy i widzimy, jakie atrakcje czekają na nas już po przybyciu na miejsce. Każdy skansen ma swoja charakterystyczną i odrębną historię i to też zawsze zostaje w przewodniku odnotowane. Skanseny, gdzie znajdują się jeszcze zabytkowe domy kryte strzechą, zabytkowe młyny oraz skromne kaplice, pamiętają jeszcze czasy, gdy nie było dostępu do elektryczności, a okoliczne miejsca nie były tak silnie zurbanizowane, jak w późniejszych latach.

Co zawierają najlepsze przewodniki po skansenach?

Znajdziemy w nich:

– ciekawie opisane historie powstawania okreslonych skansenów, ich rozwoju na przestrzeni dziejów

– fotografie – zarówno te zabytkowe jak i współczesne

– ryciny, rysunki oraz kopie dokumentów z różnych epok

– mapy oraz objaśnienia dawnych zwyczajów

– historie losów ludzi kiedyś zamieszkałych na tych terenach

Przewodniki po skansenach są prawdziwymi dziełami sztuki także od strony edytorskiej i poligraficznej. Najczęściej oprawiane są w twarde okładki, o specyficznej, naturalnej kolorystyce, dzięki czemu jeszcze bardziej zostaje podkreślony ich indywidualny, historyczny charakter. Tego typu publikacje z całą pewnością posiadać powinna każda szanująca się biblioteka, nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci.

Skansen nie musi być nudny!

Przewodniki pokazujące najbardziej malownicze skanseny pełnią dziś także jak najbardziej funkcje promocyjne danych obiektów. Wszystkim zarządzającym skansenami zależy na tym, aby przyciągać jak największą liczbę turystów, co w naturalny sposób przekłada się też na to, że miejsce o silnych wartościach zabytkowych także samo na siebie zarabia. W przewodnikach wymienione są najczęsciej atrakcje, z jakich można skorzystać na trasach wędrówek. Zwiedzanie starych młynów czy zagród bardzo silnie działa na naszą wyobraźnię i uczy szacunku do historii oraz losów ludzi, którzy w danym miejscu żyli wiele lat przed nami.


Posted in Przewodniki and tagged , , , , by with no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *